Prototyp zmodernizowanego Ursusa C-328

Dodano dnia: 09/09/2019

Zakłady Mechaniczne „Ursus” w końcu ubiegłego roku, z okazji VIII Krajowego Konkursu Orki w PGR Bielany pod Wrocławiem, pokazały prototyp zmodernizowanego traktora Ursus C-328.

Prototyp zmodernizowanego Ursusa C-328 na konkursie orki.

Prototyp wzbudzał duże zainteresowanie.

Modernizacja nie zmienia zasadniczych wskaźników i cech technicznych traktora (moc, siła uciągu, układ biegów itp.), natomiast wyraźnie polepsza jego właściwości użytkowe. Zmiany konstrukcyjne niektórych zespołów idą po linii najnowszych rozwiązań światowych. Zresztą stałe udoskonalanie wyrobu jest niezbędne, jeśli chce się utrzymać wysoką klasę traktora i eksportować go.

Prototyp w czasie orki.

Podstawowe zmiany dotyczą przedniej osi i podnośnika hydraulicznego. Przednia oś Ursusa C-328 została przekonstruowana całkowicie. Jest ona znacznie wzmocniona, konstrukcji rurowej. Dzięki temu na nowym modelu traktora będzie można montować czołowy ładowacz, bardzo przydatny w pracach podwórzowych, w oborach i chlewniach, czy też w najróżniejszych robotach załadunkowych. Na marginesie warto dodać, że podjęto już prace nad skonstruowaniem polskiego ładowacza czołowego.
Konstrukcja przedniej osi zezwala na stopniowaną zmianę rozstawu kół według norm RWPG.

Widok na oś przednią prototypu.

Trzypunktowy podnośnik hydrauliczny różni się od poprzedniego przede wszystkim zupełnie nową konstrukcją rozdzielacza. Przez tę zmianę uzyskano samoczynną siłową regulację pozycyjną oraz automatyczne dociążanie tylnej osi częścią ciężaru narzędzia zawieszonego.
Samoczynna regulacja pozycyjna oznacza zbędność w narzędziach czy maszynach koła kopiującego, utrzymującego dotychczas na przykład pług w ustawieniu na określoną głębokość orki. Każda zmiana głębokości pracy narzędzia przez zmianę sił przenoszonych cięgłami jest odbierana przez rozdzielacz, który natychmiast koryguje ustawienie.
Automatyczna regulacja dociążania powoduje natychmiastowe włączenie urządzenia, gdy tylko zwiększy się ponad normę poślizg kół napędowych. Czyni to zbędne, poza specjalnymi przypadkami, dokręcanie obciążników metalowych do kół tylnych, jak też napełnianie dętek wodą.

Widok na podnośnik prototypu.

Nowy podnośnik hydrauliczny wyposażony jest w jedno wyprowadzenie dla wynośnego cylindra roboczego. Umożliwi to przede wszystkim napęd, przez traktorzystę, urządzenia przyczepy-wywrotki. Zakłady Mechaniczne „Ursus” przewidują możliwość dostarczania na żądanie traktora z podnośnikiem hydraulicznym o kilku roboczych cylindrach wynośnych, co pozwoli na hydrauliczny napęd ładowacza czołowego czy innych maszyn, szczególnie przyczepianych.

Pozostałe zmiany są mniej zasadnicze, tym niemniej też ważne. Na pierwszym miejscu wymienić trzeba nowy rozrusznik o zwiększonej mocy z 1,8 KM do 4 KM. Ma to poważne znaczenie przy rozruchu silnika, szczególnie w utrudnionych warunkach, jak na przykład w temperaturze poniżej 0 °C.

Zmianie uległa także konstrukcja misy olejowej silnika. Jest ona obecnie samonośna, bez drążków reakcyjnych.

Traktor wyposażono w innego kształtu, spłaszczoną rurę wydechową. Inna też jest maska (obudowa silnika) – jak to widać wyraźnie na zdjęciach.

Prototyp z przodu.

Na uwagę zasługują także pewne zmiany technologiczne, w wyniku których przewiduje się przedłużenie okresu międzynaprawczego do 3,5 tys. godzin pracy.

Jeśli opisane zmiany zdadzą egzamin w próbach i badaniach polowych nowy zmodernizowany model traktora Ursus C-328 powinien znaleźć się w produkcji seryjnej – i w sprzedaży – w początkach przyszłego, 1966 roku.

Mechanizacja Rolnictwa
Nr 1/1965

Widok z boku.

Już w przyszłym roku wchodzą do produkcji zmodernizowane uniwersalne traktory rolnicze średniej mocy Ursus C-328. Na zdjęciach kilka nowych rozwiązań konstrukcyjnych, różniących ten model od obecnie produkowanego. Zdjęcie pierwsze przedstawia podnośnik hydrauliczny nowego Ursusa. Nowy podnośnik charakteryzuje się automatyczną siłową regulacją pozycyjną i automatycznym systemem dociążania. Od podnośnika można wyprowadzać robocze cylindry hydrauliczne.

Na zdjęciu drugim pokazano silnik zmodernizowanego Ursusa. Na rurze, łączącej filtr powietrza z silnikiem, widać dwie świece żarowe, wmontowane dla ułatwienia rozruchu przy niskiej temperaturze.

 

Zdjęcie trzecie pokazuje nową, samonośną konstrukcję misy olejowej.

Mechanizacja Rolnictwa
Nr 15/1965

Zobacz więcej na